Rehber İkinci el iPhone almadan önce dikkat edilmesi gerekenler 2022

ertrknm

Yeni Üye
Ülkemizde birçok insan telefon fiyatlarının çılgınca yüksek olmasından dolayı sıfır iPhone almak yerine ikinci el iPhone almaktadırlar fakat ikinci elciyseniz kesinlikle bu detaylara dikkat etmeniz gerek yoksa istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

1 - kozmetik durumu ve sorunları
Telefonu almadan önce eğer ki satıcı ile yüz yüze görüşmeniz mümkün ise mutlaka telefonu tepeden tırnağa test edin. Böylece telefonda herhangi bir sorun olup olmadığını anlarsınız. Kozmetik olarak göçükler veya çatlak varsa o telefondan uzak durmanızı tavsiye ederim veya daha önce anakart tamiri gördü mü?

Satıcı ile iletişim kurarken yapmanız gereken ilk iş anakartının veya başka bir bileşenin müdahale görüp görmediğini sormak. Genel anlamda telefonu kontrol edin ve test edin hoparlörü, mikrofonu, ahizesi, kamerası, flaşı ve varsa Touch ID ve Face ID modüllerinin çalışıp çalışmadığına iyi bakın.

2 - ülkeye kaydı var mı?
Aldığımız bazı ikinci el IPhone'lar aslında yurt dışından satın alınmış bir cihaz olabilir. Eğer ki yurt dışından alınmış bir telefon ise IMEI'sinin açık olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor yoksa aldığınız iPhone telefonla konuşma veya SMS gönderme gibi işlevi gerçekleştirilemez.

3 - batarya sağlığı
İkinci elcilerin ekstra dikkatli olması gereken bir diğer konu ise batarya sağlığıdır. Apple en eski iOS 9'dan beri batarya sağlığı azalan IPhone'ların dayanma sürelerini arttırmak için yavaşlatmaktadır. iOS 11'den beri telefonun pil sağlığına kendisi üzerinden bakılabilmektedir. Eğer ki elinizdeki telefon iOS 11'den önceki bir sürümü çalıştırıyorsa, 3uTools veya coconutbattery gibi programlardan faydalanıp pil sağlığını öğrenebilirsiniz. Aksi taktirde başınız ağrayabilir.

4 - yazılım desteği
Aldığınız telefonun hangi model olduğuna ve hangi yazılımı desteklediğini mutlaka öğrenmelisiniz. Güvenlik yama düzeyi ve çalıştırdığı sürüm ise bir ayrı satın alma kriteridir.

Günümüzdeki mevcut son iOS 15.4 işletim sistemini en eski (iPhone 6s, 6s+ ve SE 2016) desteklemektedir. Eğer ki bir iPhone 5S veya bir iPhone 6 almayı planlıyorsanız iOS 15'i alamayacaksınız fakat o zaman devreye güvenlik güncellemeleri girer. Apple iOS 9, 10 ve 12'de kalmış telefonlarına güvenlik güncellemesi yollamaktadır.

iOS 12.5.5 güvenlik güncellemesi alanlar.
- iPhone 6 Plus.
- iPhone 6
- iPhone 5S.

iOS 10.3.4 güvenlik güncellemesini almış telefonlar:
- iPhone 5C.
- iPhone 5

iOS 9.3.6 güvenlik güncellemesini almış telefonlar:
- iPhone 4S.

Uygulama desteği ise bir diğer apayrı kriterdir. 2022 yılında yaşıyoruz ve artık ihtiyacımız olan çoğu program genellikle en eski iOS 9, 10, 11 veya 12 gibi sürümler ister. Mesela bir telefon aldınız diyelim, aldığınız telefonun güvenlik güncellemeleri bile çoktan bitmiştir mesela yani sizin aldığınız o görece yeni telefon çoktan ömrünü doldurmuş olabilir.

iPhone 4S ve 5'i ise ana telefon olarak almanızı artık tavsiye etmem ama yedek telefon olarak alabilirsiniz çünkü bu telefonlar aslında yıllar önce bitmişlerdi fakat 2019 yılında aynı anda bir güvenlik yama güncellemesi aldılar yani tamamen bırakılmamışlar hatta resmi Apple'ın sayfasının linkini bırakıyorum:

Konum, tarih ve saat sorunları yaşıyorsanız iPhone veya iPad yazılımınızı güncelleyin

2012 yılında ve daha önce kullanıma sunulan bazı iPhone ve iPad modellerinde, GPS konumu doğruluğunun sürdürülmesi için 3 Kasım 2019 tarihinden itibaren bir iOS güncellemesi gerekir. Bu durum, diğer üreticilere ait olan ve GPS özelliği bulunan ürünleri 6 Nisan 2019 tarihinde etkilemeye başlayan...
support.apple.com

Tavsiyem iPhone 7'lerin çok altına inmemeniz.

5 - gerçek ile çakmayı ayırma
Piyasadaki birçok ikinci el iPhone birbirine benzeyebilir fakat gerçek ile çakma arasındaki ayrımı yapmak bazen çok zor oluyor. Ama imkansız değildir.
Aşağıdaki resimlere bakın ve gerçek olan hangisi yorumlar kısmına yazın.

9696823246898.jpgScreenshot 2022-03-21 002426.pngAynı zamanda çakma IPhone'lar genelde iOS görünümüne sahip değişik Android ROM'ları çalıştırmaktadırlar.
 

Benzer konular

Yeni konular

Help Users

You haven't joined any rooms.

    You haven't joined any rooms.
    Üst