2022’nin En Popüler Programlama Dilleri

Bir vakitler fakat birkaç kişi, en son kodlama becerilerine haiz bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyordu. Artık biroldukça bt işi, en iyi programlama dillerini sağlam bir halde kavramayı gerektirir – evet, birden çok.

Kariyerinizde ilerlemeye ya da kariyerinizi bütünüyle değiştirmeye çalışıyorsanız ve bir programlama diline hakim olmanız gerekiyorsa, hangisini öğreneceğinizi merak edebilirsiniz. Sonuçta, dili öğrenmek vakit ve para alacaktır, bu sebeple doğru seçimi yapmak istersiniz.

Kararınızı verirken, öğrenmeye hevesli olduğunuz zorluk seviyesi, mevcut kodlama becerilerinizle uyumlu hâlihazırda haiz olduğunuz bilgi veya en iyi programlama dilini öğrenme nedenleriniz biçiminde çeşitli hususlar devreye girer.

Bir mobil uygulama geliştirmek, programlama bilgisi için sertifika almak ya da yeni beceriler öğrenmek istiyorsanız, doğru programlama dilini öğrenmeniz icap eder. Aşağıda, 2022’de işverenler içinde istek görecek 10 popüler programlama dili hakkındaki bilgi edineceksiniz. Her dil, karmaşıklığı ve iyi mi kullanıldığını bulacaksınız.

2022’de Öğrenilecek En Popüler Yazılım Dilleri

1. Python

Python, çağımızda en yaygın kullanılacak olan programlama dillerinden birisidir ve okunabilirliği sebebiyle yeni başlayanların öğrenmesi kolaydır. Kapsamlı destek modülleri ve topluluk geliştirme, web hizmetleri ile kolay entegrasyon, kullanıcı dostu veri yapıları ve GUI tabanlı masaüstü uygulamaları ile bedava dağıttığı, açık kaynaklı bir programlama dilidir. Makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları için popüler bir programlama dilidir.

Python, Blender, Inkscape ve Autodesk gibi 2D görüntüleme ve 3D animasyon paketleri geliştirmek için kullanılır. Ayrıca Civilization IV, Vegas Trike ve Toontown dahil olmak üzere popüler video oyunları yaratmak için kullanıldı. Python, FreeCAD ve Abacus gibi bilimsel ve hesaplama uygulamaları ve ayrıca YouTube, Quora, Pinterest ve Instagram gibi popüler internet siteleri tarafından kullanılır.

Seviye: Başlangıç – Python, yeni başlayanların hızlı bir şekilde üretken olmasını sağlar
Gerekli Beceriler: Problem çözme, soyut düşünme
Platform: Web, Masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Sürekli daha popüler olmak
Faydaları: Esnek
Doğal / Sezgisel olarak okunabilir
Son derece saygın resmi eğitimler ve belgeler
Derlenmenin aksine komut dosyası yazılmış
Dezavantajlar: Programlamanın temelleri ile başlamaz (çok fazla önemli temel kavramı soyutladığı bilinmektedir)
Popülerlik: Hem teknik eğitimde hem de ticari kullanımda sürekli daha popüler hale gelmek
Kullanım Derecesi: Yaygın olarak kullanılan kodlama becerileri; hem teknik eğitimde hem de ticari kullanımda popüler

2. Java

Java, çağımızda kullanılacak olan en yaygın, rağbet gören bilgisayar programlama dillerinden birisidir.

Oracle Corporation’a ait olan bu genel amaçlı programlama dili, nesne yönelimli yapısıyla bir Kez Yazma özelliği sayesinde platformdan bağımsız olarak kullanılabilen uygulamalar (örn. Mac, Windows, Android, iOS vb.) İçin bir standart haline gelmiştir. Anywhere (WORA) yeteneklerini çalıştırın. Sonuç olarak Java, en temel bilgisayar veri merkezlerinden akıllı telefonlara kadar çeşitli platformlarda taşınabilirliği ile tanınmaktadır. Bugün Java ile oluşturulmuş uygulamaları çalıştıran 3 milyarın üzerinde cihaz var.

Java, büyük verinin beraberinde web ve uygulama geliştirmede yaygın olarak kullanılıyor. Java ayrıca Google, Amazon, Twitter ve YouTube gibi çeşitli popüler web sayfalarının arka ucunda da kullanılır. Ayrıca yüzlerce uygulamada yaygın olarak kullanılıyor. Spring, Struts ve Hibernate gibi yeni Java çerçeveleri de çok popüler. Dünya çapında milyonlarca Java geliştiricisi ile Java öğrenmenin yüzlerce yolu vardır. Ayrıca, Java programcılarının ayrıntılı bir çevrimiçi topluluğu vardır ve problemleri çözmek için birbirlerini desteklerler.

Seviye: Orta düzey
Gerekli Beceriler: Problem çözme, nesne yönelimli yapı bilgisi
Platform: Web, Mobil, Masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Dünyanın en popülerlerinden biri; yüksek talep
Faydaları: Bir programcı gibi düşünmeyi öğrenmek ve kodlama becerileri kazanmak için iyi bir başlangıç olarak kabul edilir
Dosya sistemi, grafikler ve herhangi bir işletim sisteminde çalışabilen oldukça sofistike ve modern bir program için ses gibi en önemli bilgisayar işlevlerine erişebilir / bunları düzenleyebilirsiniz.
Dezavantajlar: Öğrenilecek çok sayıda yeni kelime; daha yüksek seviyeli bir dil
Kullanım Derecesi: Yaygın olarak kullanılan; son derece uygulanabilir

3. Kotlin

Kotlin, öncelikle 2011 senesinde JetBrains tarafından Project Kotlin olarak geliştirilmiş ve tanıtılmış genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk sürüm fotoğrafı olarak 2016’da piyasaya sürülmüştür. Java ile beraber çalışabilir ve işlevsel programlama dillerini destekler.

Kotlin, Android uygulamaları, web uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve sunucu tarafı uygulama geliştirme için yaygın olarak kullanılıyor. Kotlin, Java’dan çok daha iyi olacak biçimde inşa edildi ve bu dili kullanan insanlar ikna oldu. Google uygulamalarının çoğu Kotlin tabanlıdır. Kotlin’i programlama dili olarak kullanan bazı şirketler arasında Coursera, Pinterest, PostMates sayılabilir.

Seviye: Ortadan ileri seviyeye
Gerekli Beceriler: Programlama dilleriyle, özellikle Java ile önceki deneyim
Platform: Web, Mobil, Masaüstü, Sunucu
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Giderek daha popüler; Android uygulamaları için kullanılır
Faydaları: Java ve diğer dillerden daha az kod ağırlıklı;
Kabul etmesi nispeten kolay
Java ile tam uyumlu
Dezavantajlar: Değişken derleme hızı; Kotlin’de statik anahtar kelime yok
Kullanım Derecesi: Yaygın olarak kullanılan; son derece uygulanabilir

4. Swift

Birkaç sene önce Swift, popüler programlama dilleri aylık TIOBE Index sıralamasında ilk 10’a girdi. Apple, Swift’i 2014 senesinde Linux ve Mac uygulamaları için geliştirdi.

Öğrenmesi kolay açık kaynaklı bir programlama dili olan Swift, programlama dili Objective-C’den nerdeyse her şeyi destekliyor. Swift, diğer programlama dillerine kıyasla daha az kodlama yeteneği gerektirir ve IBM Swift Sandbox ve IBM Bluemix ile kullanılabilir. Swift; WordPress, Mozilla Firefox, SoundCloud gibi popüler iOS uygulamalarında ve hatta Flappy Bird oyununda bile kullanılır.

Det bruges https://kogeapotek.com/kob-kamagra-oral-jelly-online-uden-recept/ til behandling af erektil dysfunktion og nedsat seksuel aktivitet hos mænd. Din læge sender en ansøgning til Lægemiddelstyrelsen med en begrundelse for eg sandsynligvis vil du forsøge at undgå ‘problemet’, samt hvorvidt du har andre helbredsmæssige faktorer.

Seviye: Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler: Eğitimleri okumak için zaman harcama istekliliği (yaygın olarak mevcuttur); programlama dilleri ile önceden deneyim gerekmez
Platform: Mobil (özellikle Apple iOS uygulamaları)
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Özellikle Apple iOS uygulama geliştiricileri arasında popülerlik kazanıyor
Faydaları: Öğrenmesi nispeten kolay
Sözdizimini temiz
Daha az kod
Karşılaştırılabilir programlama dillerinden daha hızlı
Açık kaynak
Dezavantajlar: Hala genç bir dil; üçüncü taraf araçlarla zayıf birlikte çalışabilirlik; iOS’un önceki sürümleri için destekten yoksun
Kullanım Derecesi: İPhone, iPad ve Apple Watch’ta kullanılan iOS uygulamaları oluşturmak için yoğun olarak kullanılır

5. C#

Microsoft tarafından geliştirilen C#, nesne yönelimli programlama kavramlarını desteklediği için 2000’li senelerde ün kazandı. .NET çerçevesi için en kuvvetli programlama dillerinden birisidir. C#’ın yaratıcısı Anders Hejlsberg, dilin Java’dan çok C++ gibi olduğunu söylüyor.

Entegre geliştirme ortamı ürünü Microsoft Visual C++ ‘nın yardımını aldığı için Windows, Android ve iOS’taki uygulamalar için en uygunudur. C#; Bing, Dell, Visual Studio ve MarketWatch gibi birkaç popüler internet sitesinin arka ucunda kullanılır.

Seviye: Orta düzey
Gerekli Beceriler: Nasıl kod yazılacağına dair temel bir anlayış
Platform: Mobil ve kurumsal yazılım uygulamaları dahil olmak üzere çapraz platform
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Nispeten popüler, ancak Java kadar popüler değil (en yakın rakibi)
Faydaları: Hızlı
Kullanımı kolay
Nesne odaklı
Ölçeklenebilir ve güncellenebilir
Diğer kodlarla birlikte çalışabilir
Açık kaynak
Kapsamlı kütüphane
Dezavantajlar: Microsoft’un .Net frameworküne bağlı olduğundan daha az esnek; zayıf x platformu GUI
Kullanım Derecesi: Tüm yazılım geliştiricilerin yaklaşık üçte biri tarafından, özellikle Microsoft geliştiricileriyle ilgili olarak kullanılır

6. C ve C++

C muhtemelen en eski yaygın kullanılacak olan programlama dilidir ve C#, Java ve JavaScript gibi diğer programlama dillerinin köküdür. C++, C’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. Bugün pek çok geliştirici kendi başına C öğrenmeyi atlarken, diğerleri C’yi ilk önce C++ geliştirme için kıymetli bir temel oluşturduğunu düşünüyor. Her iki dil de bilgisayar bilimi ve programlamada yaygın olarak kullanılıyor.

C ve C++ geliştiricileri, çok çeşitli platformlar için derleyicilerden faydalanabilir ve bu dillerde geliştirilen uygulamaları büyük ölçüde taşınabilir şekle getirir. Hem C hem de C++, performansı yüksek diller olarak nitelendirilir. Bu sebeple, istemci / sunucu uygulamaları, Firefox ve Adobe gibi ticari ürünler ve video oyunları gibi performansın kritik bir sorun olduğu uygulamaların geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılırlar.

Seviye: C – Orta ila İleriC++ – Başlangıçtan Orta Seviyeye
Gerekli Beceriler: Problem çözme, temel bilgisayar bilgisi. C ve C++, bilgisayar kaynaklarının düşük düzeyli yönetimine yönelik olduğundan, bellek yönetimi gibi bilgisayar işlevleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalıdır.
Platform: Mobil, Masaüstü, Gömülü Sistemler
Programcılar Arasındaki Popülerlik: C – C’den C++ ‘ya daha yüksek bir geçiş oldu
C ++ – Dünyanın en popüler dillerinden biri
Faydaları: C – En düşük (donanım) seviyesinde programlamanın temellerini öğrenmek için kullanılır
C++ – diğer dillerden çok daha yüksek bir “kontrol” sağlar
Dezavantajlar: C – C kodlama daha katıdır, başlangıç için uygun bir dil değildir, öğrenme eğrisi daha diktir
C++ – C’den (ve hatta Java’dan daha fazla) anlamak ve üretken olmak biraz daha zor
Kullanım Derecesi: C – En yaygın kullanılanlardan biri
C ++ – Yaygın olarak kullanılır

7. Go

Go, API’ler ve web uygulamaları için 2007 senesinde Google tarafından geliştirilmiştir. Go, sadeliğinin beraberinde çok çekirdekli ve ağa bağlı sistemleri ve büyük kod tabanlarını yönetebilme becerisi sebebiyle son dönemde en hızlı büyüyen programlama dillerinden biri haline geldi.

Golang olarak da bilinen Go, büyük projeler üstünde çalışan programcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yaratıldı. Basit ve modern yapısı ve sözdizimi aşinalığı sayesinde pek çok büyük BT şirketi arasında popülerlik kazanmıştır. Go’yu programlama dili olarak kullanan şirketler arasında Google, Uber, Twitch, Dropbox ve diğerleri bulunmaktadır. Go, çevikliği ve performansı sebebiyle veri bilimcileri arasında da popülerlik kazanıyor.

Seviye: Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler: Zaten en az bir başka programlama dili biliyorsanız öğrenmesi kolaydır; aksi takdirde, sabır ve öğrenme isteğine ihtiyacınız vardır.
Platform: Çapraz platform, çoğunlukla masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Java veya Python kadar popüler değil, ancak popülaritesi artıyor
Faydaları: Yaygın olarak “minimalist” bir dil olarak kabul edilir
Öğrenmesi kolay
Şeffaf kod
Uyumlu
Hızlı
Dezavantajlar: Jenerik yok (bu, diğer dillerde yazacağınızdan daha fazla kod yazabileceğiniz anlamına gelir); çok az kütüphane desteği; Go geliştirici topluluğu çok güçlü veya destekleyici değil
Kullanım Derecesi: Özellikle Google uygulamaları için yaygın olarak kullanılır (Google’da oluşturulmuştur)

8. PHP

PHP, 1990 senesinde oluşturulmuş açık kaynaklı bir programlama dilidir. Birçok web geliştiricisi, Facebook ve Yahoo gibi internet siteleri de dahil olmak üzere İnternet üstündeki internet sitelerinin% 80’inden fazlasını yaratmak için kullanıldığından, PHP öğrenmeyi gerekli bulacaktır.

Programcılar PHP’yi çoğu zaman sunucu tarafı betikleri yazmak için kullanırlar. Ancak geliştiriciler bu dili komut satırı komut dosyaları yazmak için de kullanabilir ve üst düzey PHP kodlama becerilerine sahip programcılar da masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanabilir.

PHP, yeni başlayan geliştiriciler için öğrenmesi nispeten basit bir dil olarak nitelendirilir. PHP uzmanları, destek almayı ve sorulara yanıt almayı kolaylaştıran bir dizi özel çevrimiçi topluluğa sahiptir.

Seviye: Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler: Programlama dillerinde bir geçmişiniz varsa basit, ancak yeni başlayanlar için öğrenmesi nispeten kolaysa
Platform: Çapraz platform (masaüstü, mobil, web)
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Tüm aktif web sitelerinin yaklaşık% 80’i tarafından kullanıldığından web geliştiricileri arasında çok popülerdir
Faydaları: Açık kaynak
Geliştirilmesi kolaydır ve birçok farklı araçla entegre edilebilir
Uygun maliyetli
Veritabanı bağlantısıyla esnek
Dezavantajlar: Çok güvenli değil; büyük uygulamalar için pek uygun değil; yetersiz hata işleme; çok sayıda uygulamayı destekleyemez
Kullanım Derecesi: Web sitelerinin büyük çoğunluğu tarafından kullanılmasına rağmen kullanımı azalmaktadır

9. Matlab

Matlab, MathWorks’e ait tescilli bir programlama dilidir ve orijinal olarak 1980’lerin ortalarında piyasaya sürülmüştür. Bilim adamları ve mühendisler tarafından kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir.

Programcılar, makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları yaratmak için Matlab’ı kullanıyor. Matlab tabanlı programlar, kullanıcıların verileri analiz etmesine, algoritmalar oluşturmasına, görüntüleri işlemesine ve araştırmayı doğrulamasına olanak tanır.

Genel olarak, Matlab’ın öğrenmesi listemizdeki diğer programlama dillerinden daha kolaydır. MathWorks’ün internet sitesinde, Matlab ile alakalı soruları yanıtlamaya ayrılmış ayrıntılı bir bölüm bulunur.

Seviye: Acemi
Gerekli Beceriler: Temel programlama bilgisi önerilir, ancak gerekli değildir
Platform: Çoğunlukla masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Python (en yakın rakibi) kadar popüler değil, ancak donanım mühendisliği ve çalıştırma görselleştirmeleri için popülaritesi artıyor
Faydaları: Algoritmaları kolayca çalıştırmak ve test etmek için kullanılabilir
Kolayca hata ayıklama
Kapsamlı veri analizi ve görselleştirmeleri sağlar
Öğrenmesi nispeten basit
Dezavantajlar: Yorumlanmış (ve derlenmiş) bir dil olarak nispeten yavaştır; yükleme dosyaları bilgisayarda önemli miktarda yer kaplar
Kullanım Derecesi: Bilim ve araştırma alanları dışında yoğun şekilde kullanılmaz

10. R

R, temelde S dilinin ayrı bir versiyonu olan açık kaynaklı bir dildir. Geliştiricilerin S için yazdığı kodun çoğu, değişiklik yapılmadan R üstünde çalışır.

R’de yerleşik uygulamalar, doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, hesaplama, test etme, görselleştirme ve analiz dahil olmak üzere istatistikleri işlemek için kullanılır. R kullanılarak kodlanan uygulamalar, bir dizi veritabanıyla arayüz oluşturabilir ve hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verileri işleyebilir.

R’nin orta seviyede bir öğrenme eğrisi vardır ve yeni başlayanlar için bu makaledeki diğer bazı diller kadar kolay öğrenilemez. Bununla beraber, diğer açık kaynaklı programlama dilleri gibi, R, yeni kodlama becerilerini öğrenirken daima bir artı olan aktif bir çevrimiçi geliştirici topluluğuna sahiptir.

Seviye: Orta düzey
Gerekli Beceriler: Zaten Javascript veya Python biliyorsanız daha kolaydır, ancak matematiği sıkı bir şekilde bilenler için önerilir
Platform: Temelde masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Rakip dil Python’un artan popülaritesi nedeniyle eskisi kadar popüler değil
Faydaları: Açık kaynak
Verileri yönetmek için harika destek
Çok çeşitli paketler mevcuttur
Linux, Windows ve Mac OS ile çapraz işlevsellik
Makine öğrenimi uygulamaları için ideal
Dezavantajlar: Nesneler, kaynakları zorlayabilen fiziksel bellekte depolanır; temel güvenlikten yoksundur; Matlab veya Python’dan daha yavaş
Kullanım Derecesi: Analitik için yaygın olarak kullanılır

11. Ruby

Öğrenmesi nispeten basit olduğu bilinen bir dille başlamak istiyorsanız, Ruby’yi düşünün. 1990’larda geliştirilen, daha insan dostu bir sözdizimine sahip olacak biçimde tasarlanırken, prosedürel ve işlevsel programlama gösterimini destekleyen nesne yönelimli mimarisi açısından hala esnek. Ruby’de uygulanmakta olan bir web uygulaması çerçevesi Ruby on Rails’tir (“RoR”). Ruby geliştiricileri, bunu yazması basit bir dil olduğu ve ayrıca gerekli olan nispeten kısa öğrenme süresi için sundu. Bu özellikler, Ruby geliştiricilerinden oluşan geniş bir topluluğa ve yeni başlayan geliştiriciler arasında dile olan ilginin artmasına yol açtı.

Seviye: Başlangıç – Ruby ve Ruby on Rails, web geliştiricileri için son derece popüler hale geldi.
Gerekli Beceriler: Problem çözme, soyut düşünme (kullanıcıların görmek istediği uygulamayı görselleştirme yeteneği)
Platform: Web
Programcılar Arasındaki Popülerlik: Yükselişte
Faydaları: Esnek
Sözdiziminin okunması ve yazılması kolay kabul edilir (başlamak için özel bir “kelime dağarcığı” yoktur)
İyi programlama stilini zorunlu kılar
Dezavantajlar:
Kullanım Derecesi: En az yaygın olarak kullanılan

Programlamaya Nasıl Başlanır?

Yüzlerce programlama dili olmasına karşın, çok azı bilmeniz gerekli olan kısa listeye alınmış dillerdedir. Bu listede size göre programlaması en zevkli programlama dili ile başlamak olabilir. Ancak sektör gözeterek başlamak daha yararlı olacaktır. Örneğin Android veya IOS için öğrenmeniz gerekli olan programlama dilleri değişiklikler göstermektedir. Bu durumda kendinize göre en iyi mobil programlama dilini seçmelisiniz. Biz size geleceğin yazılım dillerini popülerlik sıralamasına göre listeledik.

Bizim görüşümüze göre bu listenin en üzerinde açıklanan yedi dil vardır. Bir programcı olarak kariyere başlamak, diğer bir alanda yanal bir hareket yapmak ya da mevcut işinizde merdiveni yükseltmek istiyorsanız, bu dillerden birini öğrenmek geçişinize başlamak için kusursuz bir yerdir. Kurslar yeni başlayanlar için Python’dan tecrübeli olanlar için Java’ya kadar değiştiğinden, sizin için doğru olanı bulabilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenme zamanının geldiğine karar verdiğinizde, hem eğitim hem de sertifika için Udemy gibi eğitim platformlarını kullanbilirsiniz. Bu dillerin yedisinde (Java, Javascript, C, C #, Python, Swift ve Ruby) ve diğerlerinde, tümü endüstri liderleri tarafından geliştirilen içerik, uygulamalı öğrenmeye vurgu yapan ve 7×24 destek içeren kurslar sunuyor. Dili öğrenecek, ayrıca sertifikasyonun güvenilirliğini elde edeceksiniz. Ve sonra bu yüksek ücretli programcı işlerinden birini elde edebilirsiniz!

Ayrıca Kontrol Edin

C++ Girilen Metnin Uzunluğunu Bulma

C++ ile kullanıcının girdiği bir kelimenin karakter sayısını bulan ve ekranda gösteren uygulama: C++ Kodları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir