Csharp Programlama, if else örnekleri, kargo tutarı hesaplama

Soru: Kargonun ağırlığına fiyat belirlenecektir.

  • 0,1 ile 999 gr (1 dahil değil) arasında ise 10 TL,
  • 1000 gr ile 1999 arasında ise 20 TL,
  • 2000 ile 2999gr arasında ise 30 TL,
  • 3000 gr ve üstü 40TL ‘dir..

Buna girilen gram miktarına göre ödenecek kargo ücretini bulunuz.

Çözüm: Bu soruda ilk önce bizden ne istendiğini ve ne hesaplamamız gerektiğini düşünelim. Girilecek kargo ağırlığına göre hesaplamalar değişeceği için ilk önce ağırlık bilgisini kullanıcıdan istememiz gerekir. Daha sonra girilen ağırlık miktarına göre if şartlarını kullanarak ne kadar ödenmesi gerektiğini bulacağız.

Örneğin; if (agirlik >= 0.1 && agirlik <= 999) ifadesi ile ağırlık hem 0.1 gramdan büyük ve eşit, hem de 999 gramdan ufak eşit olması durumunu kontrol ediyoruz, şayet bu Aralıktaysa ekrana Console.WriteLine(“Kargo Tutarı: 10 TL”); biçiminde yazıyoruz.

Dikkat ederseniz if satırından hemen sonra tek satır gelmiştir, bundan dolayı süslü parantezler kullanmadık, şayet çok sayıda satır olsaydı, kesinlikle süslü parantezi aşağıdaki biçimde kullanacaktık.

Problemin tam çözümü aşağıdadır, kendiniz bilgisayarda çözdükten sonra çözümü inceleyiniz. Visual Studio’da yeni bir Console Application projesi açıp, içine aşağıdaki kodları yazdıktan sonra CTRL + F5 tuş kombinasyonunu kullanarak çalıştırınız.

Önceki örneklerimizde if şart yapısını kullanarak farklı örnekler yaptık, diğer örnekleri de kesinlikle inceleyiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Android Studio ListView Kullanımı

ListView Nedir? Nasıl Kullanılır? Bu yazıda Android programlarda nasıl ListView kullanabiliriz ve ListView unsurlarına tıklandığında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir