Android Studio ListView Kullanımı

ListView Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda Android programlarda nasıl ListView kullanabiliriz ve ListView unsurlarına tıklandığında istediğimiz yazıyı nasıl gösterebiliriz bunları öğreneceğiz. Evet başlıyoruz..

Öncelikle Android programlarda sıkça kullanılan List View ile ilgili bilgi edinelim.

ListView : Herhangi bir liste içerisinde bulunan unsurları içeren bir görünümdür. Android Studio’da liste oluşturabilmek için bu yapıyı kullanabiliriz.

Dilerseniz bu yapıyı nasıl kullanacağımız ile ilgili kolay bir uygulama yazalım.

ListView Örnek Uygulama

Bu uygulamamızda bir liste olacak ve bu listedeki her bir unsura tıklandığında listedeki verinin ismi Toast mesajıyla gösterilecek. Android Studio‘da yeni bir proje açtıktan sonra uygulamanın dizaynını yapmak için activity_main.xmldosyasını açıyoruz. Aşağıdaki gibi kolay bir ListView kodu yazacağız. Not : tools:context=” “> kısmına kendi paket isminizi yazınız.

List View Görünümü

activity_main.xml

Listedeki unsurların her birini düzenleyecek xml dosyasını oluşturalım.

activity_list.xml

Listedeki verilerin adlarını strings.xml dosyasına aşağıdaki gibi ekleyeceğiz. Her bir içerisine istediğiniz verileri girebilirsiniz.

strings.xml

Son olarak, bir adapter ile listedeki elemanların kullanılmalarını ve xml dosyalarıyla bağlantıyı sağlayacak MainActivity.java sınıfını kodlayacağız. Listedeki unsurlara tıklandığında, unsurların adlarınınToast mesajı ile görünmesini istiyoruz. Ve liste bağlantısını sağlayan yapıları da şöyle açıklayabilirim.

ArrayAdapter : Kullanıcı ara birimi ile verileri birbirine bağlayan dizidir. Bu veriler içinde görüntüleme biçimi ve gösterilecek elemanlar bulunmaktadır.
setAdapter : Oluşturduğumuz ArrayAdapter’ı ListView’e atamak için kullanıyoruz.

MainActivity.java

MainActivity.java sınıfında ilk önce resim komponentlerin ana sınıfla uyumlu çalışmasını sağlayacak kod bloklarını yazdık. strings.xml dosyasındaki unsurları sınıf içerisinde kullanabilmek için item tanımladık. ArrayAdapter ile bu unsurların ListView’in satırlarında görünmesini sağladık. En altta ise value adında bir parametre tanımlayıp, itemların pozisyonlarını bu parametreye atayıp Toast mesajı ile gösterdik.

Ve sonunda List View’i kolay bir biçimde kullanmış olduk.

Siz de liste elemanlarına tıklandığında Toast mesajı göstermek yerine Intent ile yeni bir sınıfa yönlendirme ya da Dialog mesajı gösterme biçiminde bu uygulamayı değiştirebilirsiniz.

Uygulamanın Son Hali

Ayrıca Kontrol Edin

C++ Girilen Metnin Uzunluğunu Bulma

C++ ile kullanıcının girdiği bir kelimenin karakter sayısını bulan ve ekranda gösteren uygulama: C++ Kodları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir