Değişken Nedir? Değişken İsimlendirme Kuralları

Değişken Nedir?

Değişkenler, bir bilgisayar programında ithal edilecek ve işlenecek bilgileri depolamak için kullanılır. Ayrıca, verileri açıklayıcı bir adla etiketlemenin bir yolunu da sağlarlar, böylelikle uygulamalarımız okuyucu ve bizim tarafımızdan daha net anlaşılır. Değişkenleri bilgi tutan kaseler olarak düşünmek yararlıdır. Tek amacı verileri etiketlemek ve hafızada saklamaktır. Bu veriler daha sonra uygulama boyunca kullanmak mümkün.

Değişkenlere Değer Atamak

Değişkenleri adlandırmak, bilgisayar kodlamadaki en zor görevlerden biri olarak tanımlanır. Değişkenleri adlandırırken isimleri iyice düşünün. Değişkeninize atadığınız adın doğru bir biçimde açıklayıcı ve diğer bir okuyucu tarafından anlaşılır olmasından emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bazen, aylar hatta yıllar önce yazdığınız bir programı yeniden ziyaret ettiğinizde diğer okuyucu kendiniz olursunuz.

Bir parametre atadığınızda = sembolünü kullanırsınız. Değişkenin adı solda ve parametrede saklamak istediğiniz değer sağda olur.

Değişken Tanımlama Kuralları

  • Değişken isimlendirmesi yapılırken ASCII standardındaki alfanumeric karakterler ve _ sembolü kullanılabilir (A-Z, a-z ve 0-9). (Türkçe diline özgü karakterler kullanılmaz -> ıİçÇöÖşŞüÜğĞ)
  • Değişken isimlendirmesi yapılırken ASCII standardındaki alfanumeric karakterler ve _ sembolü kullanmak mümkün (A-Z, a-z ve 0-9). (Türkçe diline özgü karakterler kullanılmaz -> ıİçÇöÖşŞüÜğĞ)
  • Değişken isimleri sayı ile başlayamaz. Değişken isimleri harf yada _ ile başlayabilir.
  • Programlama diline ait kelimeler parametre olarak kullanılamaz. ( Örn: for kelimesi birçok dilde döngü için kullanıldığı için kullanılamaz).
  • Değişken isimlerinde boşluk tuşu ve özel karakterler($..) kullanılmaz(_hariç).
  • Çoğu uygulamaylama dili büyük ufak harf duyarlıdır. Değişken nasıl yazıldıysa o biçimde kullanılmalıdır.

Değişken Tanımlama Örnekleri

Python Değişken Tanımlama Örnekleri
PHP Değiken Tanımlama Örnekleri
Aşağıdakiler Değişken ismi olamaz

Ayrıca Kontrol Edin

C++ Girilen Metnin Uzunluğunu Bulma

C++ ile kullanıcının girdiği bir kelimenin karakter sayısını bulan ve ekranda gösteren uygulama: C++ Kodları: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir